EKSPERCI Kto przed nami wystąpił
mgr Dominik Włudyga
Prelegent
mgr Dominik Włudyga
Prelegent
Mgr psychologii, pedagog, specjalista ds. socjoterapii, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki, m.in. UJK w Kielcach, Wszechnicy Świętokrzyskiej, Wyższej Szkoły Umiejętności Zawodowych. W przeszłości członek zespołu redakcyjnego wydawnictwa "Charaktery". Członek Stowarzyszenia MOST. Koordynator wielu projektów w organizacjach samorządowych oraz członek władz min. TPD. Brał udział w konsultacjach społecznych dotyczących ochrony przyrody, rewitalizacji przestrzeni miejskiej. W swojej pracy próbuje łączyć doświadczenie terapeutyczne z działaniami na rzecz upowszechniania wiedzy na temat pozytywnych oddziaływań przyrody na ludzką kondycję psychofizyczną.
mgr Rafał Gadowski
Prelegent
mgr Rafał Gadowski
Prelegent
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.
dr Zbigniew Złonkiewicz
Prelegent
dr Zbigniew Złonkiewicz
Prelegent
Geolog, doktor inżynier; Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Świętokrzyski.
Zainteresowania: sedymentologia; kartografia geologiczna; jura regionu świętokrzyskiego; paleogeografia i paleotektonika obszaru Małopolski pozakarpackiej w mezozoiku; geoedukacja; kamień w architekturze zabytkowej.
Osiągnięcia: wykonanie 11 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000; opracowanie schematu litostratygrafii jury i wczesnej kredy między Górami Świętokrzyskimi a brzeżną strefą Karpat; utworzenie koncepcji rozwoju paleotektonicznego Małopolski poza-karpackiej w jurze; badania sedymentologiczne permu i dolnego triasu w Zachełmiu; rozpoznanie surowców skalnych w kamieniarce klasztoru i kościoła na kieleckiej Karczówce oraz w Szydłowie; opis zjawisk geologicznych w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz ponad 30 geostanowisk w regionie świętokrzyskim.
dr Andrzej Przychodni
Prelegent
dr Andrzej Przychodni
Prelegent
Ur. w Kielcach. Ukończył Archeologię Polski i Powszechną na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1996. Od 1995 roku zatrudniony w urzędzie konserwatorskim w Kielcach, gdzie m.in. realizował akcję dokumentowania stanu zachowania zabytków (głównie archeologicznych) z powierza. W latach 2017 i 2018 Kierownik Działu Archeologicznego w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, a także przez kilka miesięcy pełniący funkcję dyrektora jednostki. Od listopada roku 2019 Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na osadnictwie kultury przeworskiej w dorzeczu górnej i środkowej Nidy, chronologii okresu rzymskiego oraz napływie importów rzymskich na terytorium ziem polskich. W roku 2013 obronił na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego pracę doktorską pt. "Napływ terra sigillata na terytorium kultury przeworskiej" promowaną przez prof. dr. hab. Piotra Kaczanowskiego. Jest współzałożycielem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego - organizacji społecznej realizującej m.in. projekt "Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery" w ramach różnych wydarzeń plenerowych. W latach 2013-2020 był prezesem stowarzyszenia. Popularyzacja archeologii jest zatem od ponad 20 lat jego kolejną pasją, podobnie jak rekonstrukcja technik garncarskich z terenu dawnych prowincji rzymskich oraz obszaru tzw. Barbaricum.
Afiliacja: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Sudół 135 a, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
e-mail: andrzej.przychodni@gmail.com
mgr Łukasz Misiuna
Prelegent
mgr Łukasz Misiuna
Prelegent
Przyrodnik, psychoterapeuta, pedagog, publicysta. Specjalista do spraw zarządzania zasobami przyrody i środowiska. Wiceprezes Stowarzyszenia MOST. Autor publikacji naukowych na temat awifauny i chiropterofauny województwa świętokrzyskiego. Uczestnik, koordynator, autor programów badań i ochrony przyrody na terenie całego kraju. Kierownik zespołów opracowujących projekty planów ochrony rezerwatów przyrody w województwach świętokrzyskim i małopolskim. Członek rady do spraw rewitalizacji doliny Silnicy przy prezydencie Kielc, członek rady smart city Kielce w zespole ds. środowiska przy prezydencie Kielc. Zajmuje się także problemami partycypacji społecznej w planowaniu i zarządzaniu ochroną przyrody. Członek zespołu redakcyjnego Miesięcznika Dzikie Życie.
email: lukasz.misiuna@mostedu.pl
dr Szymon Modzelewski
Prelegent
dr Szymon Modzelewski
Prelegent
Pracownik Działu Archeologii Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki
Zainteresowania: gospodarka, technika, handel, wymiana i kontakty w pradziejach i w starożytności w kontekście przemian społecznych, politycznych i cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem epoki kamienia, epoki brązu, okresu hellenistycznego i rzymskiego
Uczestnik prac archeologicznych w Polsce i za granicą (Bułgaria, Ukraina, Liban). Autor tekstów naukowych i popularnonaukowych.
dr Mateusz Ciechanowski
Prelegent
dr Mateusz Ciechanowski
Prelegent
Doktor nauk biologicznych, adiunkt w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego, teriolog, a przede wszystkim chiropterolog, działacz fundacji Biodiversitatis oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, przewodniczący Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP „Salamandra”. Karierę naukową poświęcił głównie badaniu biologii i ekologii nietoperzy oraz wpływowi działalności człowieka na rozmieszczenie poszczególnych gatunków. Współautor i koordynator licznych operatów ochrony fauny cennych obszarów, m.in. Słowińskiego Parku Narodowego, pomorskich parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Inicjator powstania wielu użytków ekologicznych na terenie aglomeracji trójmiejskiej. Zajmuje się także rehabilitacją nietoperzy oraz edukacją i rozwiązywaniem konfliktów na linii człowiek-nietoperze.
e-mail: mateusz.ciechanowski@ug.edu.pl
Zuzanna Wikar
Prelegentka
Zuzanna Wikar
Prelegentka
Doktorantka w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego, teriolożka, członkini fundacji Biodiversitatis. W swoich badaniach zajmuje się interakcjami międzygatunkowymi ssaków, obecnie, w ramach pracy doktorskiej, wpływem bobra europejskiego na ssaki lądowe, ziemnowodne oraz drobne ssaki naziemne. Zajmuje się także badaniem ekologii nietoperzy krajowych oraz charytatywnie ich rehabilitacją oraz edukacją i rozwiązywaniem konfliktów na linii człowiek-nietoperze.