23 października 2021, Geonatura Kielce
Zapoznaj się z materiałami pokonferencyjnymi
Prelegent
Mgr psychologii, pedagog, specjalista ds. socjoterapii, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki, m.in. UJK w Kielcach, Wszechnicy Świętokrzyskiej, Wyższej Szkoły Umiejętności Zawodowych. W przeszłości członek zespołu redakcyjnego wydawnictwa "Charaktery". Członek Stowarzyszenia MOST. Koordynator wielu projektów w organizacjach samorządowych oraz członek władz min. TPD. Brał udział w konsultacjach społecznych dotyczących ochrony przyrody, rewitalizacji przestrzeni miejskiej. W swojej pracy próbuje łączyć doświadczenie terapeutyczne z działaniami na rzecz upowszechniania wiedzy na temat pozytywnych oddziaływań przyrody na ludzką kondycję psychofizyczną.
Prelegent
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.
Prelegent
Geolog, doktor inżynier; Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Świętokrzyski.
Zainteresowania: sedymentologia; kartografia geologiczna; jura regionu świętokrzyskiego; paleogeografia i paleotektonika obszaru Małopolski pozakarpackiej w mezozoiku; geoedukacja; kamień w architekturze zabytkowej.
Osiągnięcia: wykonanie 11 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000; opracowanie schematu litostratygrafii jury i wczesnej kredy między Górami Świętokrzyskimi a brzeżną strefą Karpat; utworzenie koncepcji rozwoju paleotektonicznego Małopolski poza-karpackiej w jurze; badania sedymentologiczne permu i dolnego triasu w Zachełmiu; rozpoznanie surowców skalnych w kamieniarce klasztoru i kościoła na kieleckiej Karczówce oraz w Szydłowie; opis zjawisk geologicznych w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz ponad 30 geostanowisk w regionie świętokrzyskim.
Prelegent
Ur. w Kielcach. Ukończył Archeologię Polski i Powszechną na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1996. Od 1995 roku zatrudniony w urzędzie konserwatorskim w Kielcach, gdzie m.in. realizował akcję dokumentowania stanu zachowania zabytków (głównie archeologicznych) z powierza. W latach 2017 i 2018 Kierownik Działu Archeologicznego w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, a także przez kilka miesięcy pełniący funkcję dyrektora jednostki. Od listopada roku 2019 Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na osadnictwie kultury przeworskiej w dorzeczu górnej i środkowej Nidy, chronologii okresu rzymskiego oraz napływie importów rzymskich na terytorium ziem polskich. W roku 2013 obronił na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego pracę doktorską pt. "Napływ terra sigillata na terytorium kultury przeworskiej" promowaną przez prof. dr. hab. Piotra Kaczanowskiego. Jest współzałożycielem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego - organizacji społecznej realizującej m.in. projekt "Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery" w ramach różnych wydarzeń plenerowych. W latach 2013-2020 był prezesem stowarzyszenia. Popularyzacja archeologii jest zatem od ponad 20 lat jego kolejną pasją, podobnie jak rekonstrukcja technik garncarskich z terenu dawnych prowincji rzymskich oraz obszaru tzw. Barbaricum.
Afiliacja: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Sudół 135 a, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
e-mail: andrzej.przychodni@gmail.com
Prelegent
Przyrodnik, psychoterapeuta, pedagog, publicysta. Specjalista do spraw zarządzania zasobami przyrody i środowiska. Wiceprezes Stowarzyszenia MOST. Autor publikacji naukowych na temat awifauny i chiropterofauny województwa świętokrzyskiego. Uczestnik, koordynator, autor programów badań i ochrony przyrody na terenie całego kraju. Kierownik zespołów opracowujących projekty planów ochrony rezerwatów przyrody w województwach świętokrzyskim i małopolskim. Członek rady do spraw rewitalizacji doliny Silnicy przy prezydencie Kielc, członek rady smart city Kielce w zespole ds. środowiska przy prezydencie Kielc. Zajmuje się także problemami partycypacji społecznej w planowaniu i zarządzaniu ochroną przyrody. Członek zespołu redakcyjnego Miesięcznika Dzikie Życie.
email: lukasz.misiuna@mostedu.pl
Prelegent
Pracownik Działu Archeologii Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki
Zainteresowania: gospodarka, technika, handel, wymiana i kontakty w pradziejach i w starożytności w kontekście przemian społecznych, politycznych i cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem epoki kamienia, epoki brązu, okresu hellenistycznego i rzymskiego
Uczestnik prac archeologicznych w Polsce i za granicą (Bułgaria, Ukraina, Liban). Autor tekstów naukowych i popularnonaukowych.
Prelegent
Doktor nauk biologicznych, adiunkt w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego, teriolog, a przede wszystkim chiropterolog, działacz fundacji Biodiversitatis oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, przewodniczący Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP „Salamandra”. Karierę naukową poświęcił głównie badaniu biologii i ekologii nietoperzy oraz wpływowi działalności człowieka na rozmieszczenie poszczególnych gatunków. Współautor i koordynator licznych operatów ochrony fauny cennych obszarów, m.in. Słowińskiego Parku Narodowego, pomorskich parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Inicjator powstania wielu użytków ekologicznych na terenie aglomeracji trójmiejskiej. Zajmuje się także rehabilitacją nietoperzy oraz edukacją i rozwiązywaniem konfliktów na linii człowiek-nietoperze.
e-mail: mateusz.ciechanowski@ug.edu.pl
Prelegentka
Doktorantka w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego, teriolożka, członkini fundacji Biodiversitatis. W swoich badaniach zajmuje się interakcjami międzygatunkowymi ssaków, obecnie, w ramach pracy doktorskiej, wpływem bobra europejskiego na ssaki lądowe, ziemnowodne oraz drobne ssaki naziemne. Zajmuje się także badaniem ekologii nietoperzy krajowych oraz charytatywnie ich rehabilitacją oraz edukacją i rozwiązywaniem konfliktów na linii człowiek-nietoperze.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
mgr Dominik Włudyga
Wystąpienie będzie dotyczyło podsumowania podjętych przez Stowarzyszenie MOST działań w ramach zadania: "Korzenie. Projekt ochrony dziedzictwa przyrody i kultury Gór Świętokrzyskich. Założenia i rezultaty". Omówione zostaną przyjęte założenia co do realizacji celów przewidzianych w ramach projektu (w szczególności ochrony integralności ŚPN oraz obiektu UNESCO Krzemionki Opatowskie) oraz osiągnięte rezultaty.
mgr Rafał Gadowski
W ramach prac legislacyjnych dotyczących projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego (numer z wykazu prac legislacyjnych – RD 162, data utworzenia 6 października 2020 r.), zwanego dalej Rozporządzeniem, doszło do splotu wydarzeń, który może stanowić przykład ilustrujący znaną z nauk społecznych koncepcję „niezamierzonych konsekwencji”. W treści uzasadnienia projektu Rozporządzenia, w wersji z dnia 10 marca 2021 r., opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w dniu 15 kwietnia 2021 r., wprowadzono bowiem istotną zmianę w stosunku do wersji wyjściowej uzasadnienia projektu Rozporządzenia. W przestrzeni publicznej pojawił się nieuprawniony pogląd prawny, wskazujący, że włączenie do parku narodowego obszaru o większej powierzchni powoduje możliwość jednoczesnego wyłączenia z parku narodowego dowolnego obszaru mającego wartości przyrodnicze i kulturowe, jeśli obszar wyłączany z ochrony ma powierzchnię mniejszą. W ramach prezentacji zostanie przedstawiony przebieg postępowania w sprawie projektu Rozporządzenia, a także analiza zasadności powyższego poglądu, który w istocie rzeczy podważa fundamenty systemu prawnej ochrony przyrody w Polsce.
dr Zbigniew Złonkiewicz
Utwory piaskowcowe formacji z Wiśniówki (miąższości 80-1400 m) tworzącej szczyt Łyśca, osadziły się z początkiem późnego kambru (we wczesnym furongu) w środowiskach płytkowodnych Morza Tornquista. Pokrywało ono część kontynentu Baltica, do którego należał północny fragment regionu świętokrzyskiego. Późniejsze ruchy górotwórcze sfałdowały i wypiętrzyły region świętokrzyski, który od czasu orogenezy alpejskiej, przez ostatnie 65 mln lat podlega nieprzerwanej denudacji. Grzbiet Łysogór wyznacza pas wychodni furongu w skrzydle antykliny Łysicy. Od południa ograniczone jest ono uskokiem świętokrzyskim i nasunięte na sfałdowane, skały młodszego paleozoiku w regionie kieleckim. Stromo nachylone ku północy ławice piaskowców z Wiśniówki tworzą partie szczytowe grzbietu Łysogór, którego jedną z kulminacji jest Łysiec. W warunkach peryglacjalnych plejstocenu, w strefie wychodni piaskowców powstały pokrywy blokowo-gruzowe, a lokalnie skałki. W partiach szczytowych grzbietu usunięcie drobniejszego materiału doprowadziło do powstania gołoborzy, a w niższych częściach zboczy do utworzenia pokryw rumoszowo-gliniastych.
Krzemionki znajdują się na równinie, która została wycięta w wapieniach pelitycznych i drobnooolitowych ogniwa wapieni ze Skarbki (miąższość 90-110 m), wyróżnionego w NE części regionu świętokrzyskiego, datowanego na późny oksford (ponad 155 mln lat temu). Wchodzi ona w skład górnojurajskiej formacji oolitowej. Wapieniom towarzyszą poziomy krzemieni zielonych, czarnych i pasiastych. W późnej jurze obszar świętokrzyski znajdował się na północnym szelfie oceanu Tetydy, w strefie płycizn morza epikontynentalnego, które pokrywało część Europy i na zachodzie łączyło się z Atlantykiem. Po orogenezie alpejskiej skały jurajskie zostały odgrzebane na powierzchni terenu w wyniku denudacji. Lokalizacja wyrobisk podziemnych i powierzchniowych w rejonie Krzemionek, Stoków i Borowni odzwierciedla łukowaty przebieg wychodni krzemieni w skrzydłach synkliny Magoń-Folwarczysko.
dr Andrzej Przychodni
W historii Łyśca/ Łysej Góry/ Świętego Krzyża możemy obecnie prześledzić działania, które ukształtowały zwłaszcza szczyt tej góry i spowodowały, że postrzegamy ją tak osobliwie. Oczywiście za tymi działaniami stoją też ludzie, którzy je inicjowali i realizowali, albo ubogacając krajobraz kulturowy tego unikalnego miejsca, albo go degradując. Zgodnie z dość powszechnie używaną definicją, krajobraz kulturowy jest podlegającą naszej ocenie historycznie ukształtowaną przestrzenią zawierającą elementy będące wynikiem działalności ludzkiej i przyrodnicze. Przenikanie tych dwu czynników kształtujących ową przestrzeń wydaje się być w przypadku Łyśca dość szczególne, czy nawet wręcz definiujące jego unikalne znaczenie. Oddziaływanie człowieka – twórcę kultury – pozostawiło też świadectwa słabo zauważalne lub całkiem ukryte przed naszym postrzeganiem, zaliczane do kategorii zabytków archeologicznych. Pomimo szeregu prac podjętych zwłaszcza w ciągu ostatnich 20 lat, stan naszej wiedzy o dziedzictwie archeologicznym Łyśca pozostawia wiele do życzenia. Jest to m.in. skutkiem charakteru prowadzonych ostatnio badań, które miały charakter praktycznie wyłącznie związany z kolejnymi inwestycjami. Tymczasem charakter tych inwestycji, z których nie wszystkie wiązały się z rozpoznaniem pod względem archeologicznym, doprowadził również do przekształceń, które utrudniają, albo wręcz uniemożliwiają poszerzenie naszej wiedzy o pradziejach Łyśca czy uzupełnienie danych historycznych. Niniejszy głos ma zatem przedstawić potrzeby dotyczące odpowiedzi na wciąż aktualne pytania badawcze i przedstawić perspektywy udzielenia na nie odpowiedzi – w bliższej lub dalszej przyszłości.
mgr Łukasz Misiuna
W związku z planami zmniejszenia powierzchni Świętokrzyskiego Parku Narodowego obszar 1,35 ha w szczytowej partii Łyśca, Stowarzyszenie MOST po uzyskaniu wymaganych zgód podjęło wielospecjalistyczną inwentaryzację przyrodniczą terenu wskazanego w projekcie rozporządzenia Ministra Środowiska (obecnie Ministra Klimatu i Środowiska).
Celem badań było ustalenie wartości przyrodniczej terenu oraz identyfikacja zagrożeń mogących negatywnie wpływać na zasoby i wartości przyrodnicze, kulturowe i geologiczne a także krajobrazowe badanego terenu.
Stwierdzono kilka nowych dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego gatunków grzybów w tym gatunki zagrożone wymarciem. Stwierdzono 4 gatunki mszaków podlegających częściowej ochronie, czterech gatunków chronionych i zagrożonych porostów w tym jeden uznany za wymarły w województwie świętokrzyskim i jeden bliski wymarcia, cztery gatunki chrząszczy wymienione na Polskiej Czerwonej Liście, 21 gatunków nowych dla krainy zoogeograficznej Góry Świętokrzyskie i/lub dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego, 1 gatunek nowy dla fauny Polski: Aleochara stichai (Staphylinidae); 1 gatunek reliktowy: Leiestes seminiger (Endomychidae); 11 gatunków można sklasyfikować jako rzadkie w skali kraju i Europy Środkowej, 4 gatunki ptaków uznanych za regionalnie rzadkie i nieliczne w tym jeden wymieniony w Dyrektywie Ptasiej oraz jeden gatunek nietoperza wymieniony w Dyrektywie Siedliskowej.
Wykazano obecność gatunków synantropijnych nie podawanych z innych miejsc na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Świadczy to o ważnej roli badanej powierzchni z punktu widzenia bioróżnorodności SPN.
Zidentyfikowano liczne zagrożenia związane z rozwojem turystyki pielgrzymkowej i organizacją imprez masowych, a także niewłaściwym nadzorem nad tym terenem dyrekcji ŚPN w tym np. wprowadzanie gatunków inwazyjnych.
dr Mateusz Ciechanowski
Autorzy referatu: Mateusz Ciechanowski, Zuzanna Wikar, Katarzyna Borzym, Martyna Jankowska-Jarek, Konrad Bidziński, Dominika Dudek, Klaudia Otczyk - Akademickie Koło Chiropterologiczne Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego; Damian Celiński - Studenckie Koło Naukowe Teriologów przy Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego; Łukasz Misiuna - Stowarzyszenie MOST
Świętokrzyski Park Narodowy jest obszarem o słabo poznanej faunie nietoperzy. Co prawda, z jego terenu podawanych było jak dotąd 10 gatunków nietoperzy, brak jest jednak jakiejkolwiek wiedzy na temat statusu rozrodczego czy rozmieszczenia poszczególnych gatunków. Aby uzupełnić tę lukę, w maju-sierpniu 2013 wykonano nasłuchy detektorowe na 10 stanowiskach. W lipcu 2018-2019 przeprowadzono na terenie parku całonocne odłowy nietoperzy w sieci, rejestrację sygnałów echolokacyjnych oraz skontrolowano budynki (głównie leśniczówki). W styczniu 2019 poszukiwano też kryjówek zimowych. Stwierdzono przedstawicieli 15 gatunków, dla ośmiu z nich wykazano rozród na terenie Parku (*): nocek duży Myotis myotis, nocek Natterera M. nattereri, *nocek wąsatek M. mystacinus, *nocek Alkatoe M. alcathoe, *nocek Brandta M. brandtii, nocek rudy M. daubentonii, mroczak posrebrzany Vespertilio murinus, mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii, *mroczek późny E. serotinus, karlik drobny Pipistrellus pipistrellus, karlik większy P. nathusii, *borowiec leśny Nyctalus leisleri, *borowiec wielki N. noctula, *gacek brunatny Plecotus auritus, *mopek zachodni Barbastella barbastellus. Aż siedem spośród stwierdzonych gatunków nie było dotąd podawanych z terenu Parku. Wśród złowionych nietoperzy (n = 70) najliczniejszy okazał się nocek Brandta i mopek. W nasłuchach detektorowych dominowały małe nocki, przy znikomym tylko udziale karlików i borowca wielkiego. Kontrola nielicznych budynków nie wykazała obecności jakichkolwiek kryjówek dziennych, co sugeruje, że gatunki synantropijne przylatują na żerowiska spoza terenu parku. Nie znaleziono żadnych zimujących nietoperzy w podziemnych cysternach na wodę przy klasztorze na Świętym Krzyżu. Również znane z literatury zimowisko nietoperzy w podziemiach samego klasztoru już nie istnieje, uległo prawdopodobnie zniszczeniu na wykonanych na dużą skalę prac adaptacyjnych. Wcześniejsza literatura podaje również, z terenu parku, nocka łydkowłosego M. dasycneme i karlika malutkiego P. pipistrellus, jednak część stwierdzeń budzić może poważne wątpliwości co do ich identyfikacji.
dr Szymon Modzelewski
Wystąpienie przedstawione w ramach konferencji Korzenie będzie dotyczyło prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach i Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, obejmującego obok Krzemionek także pola górnicze Borownia i Korycizna w Rudzie Kościelnej oraz neolityczną osadę pradziejowych górników na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie. Wszystkie te obiekty stanowią sprzężony z krajobrazem i przyrodą unikalny zespół śladów intensywnej działalności ludzi zamieszkujących w neolicie i we wczesnej epoce brązu dolinę rzeki Kamiennej. Są jedynym w swoim rodzaju świadectwem początków szeroko zakrojonej działalności wydobywczej, która była tu prowadzona w pradziejach, na progu cywilizacji. W 2019 roku Krzemionkowski Region Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie planowane jest powołanie parku kulturowego, który umożliwi skuteczniejszą ochronę tych bezcennych zabytków najstarszej przeszłości naszego kraju. Wystąpienie będzie dotyczyć zarówno najważniejszych informacji i wyników badań naukowych dotyczących Krzemionek i wspomnianego Regionu, jak i starań mających na celu ochronę tych obiektów.
Andrzej Melke, Mateusz Sapieja, Łukasz Misiuna
Łukasz Misiuna, Konrad Bidziński, Dorota Bury, dr Mateusz Ciechanowski, Piotr Chachuła, Agnieszka Kozera, Natalia Krajewska, Andrzej Melke, dr Grzegorz Piątek, dr Robert Rozwałka, Mateusz Sapieja, Andrzej Staśkowiak, Przemysław Żurawlew
Łukasz Misiuna
Piotr Chachuła, Andrzej Melke, Mateusz Sapieja, Łukasz Misiuna
* Rejestrując się na wydarzenie stacjonarne wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Stowarzyszenie Psychoedukacyjno – Przyrodnicze MOST z siedzibą w Kielcach. Pełną informację o przetwarzaniu przez nas Twoich danych znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności.
Od listopada 2020 realizujemy projekt: #Korzenie. Projekt ochrony dziedzictwa przyrody i kultury Gór Świętokrzyskich. Projekt poświęcony jest ochronie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz światowego obiektu #UNESCO – Krzemionki. Projekt dofinansowany z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.
1Hd- 50, 010 Avenue, NY 90001
United States
Name: Ronaldo König
Phone: 009-215-5595
Email: info@example.com
Name: Ronaldo König
Phone: 009-215-5595
Email: info@example.com
1Hd- 50, 010 Avenue, NY 90001
Australia
Name: Ronaldo König
Phone: 009-215-5595
Email: info@example.com
Name: Ronaldo König
Phone: 009-215-5595
Email: info@example.com
1Hd- 50, 010 Avenue, NY 90001
United States
Name: Ronaldo König
Phone: 009-215-5595
Email: info@example.com
Name: Ronaldo König
Phone: 009-215-5595
Email: info@example.com
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |